Jdi do sebe


Prevence

Prevencí nejen v profesionálním sportu, ale ve sportovní přípravě na jakékoliv úrovni obecně je důležitý celkový přístup sportovce. Nejedná se tedy jen o přístup k tréninku, ale k životu obecně. K životosprávě, osobní hygieně, odpočinku, spánku, apod.. 
Chceme-li vytvořit nebo nastolit prevenci proti zraněním, nemocem a konec konců i sportovním nezdarům je potřeba začít o sportu přemýšlet komplexně a nevěnovat se jen tréninku. Sportovní forma roste nejen tréninkem ale i správným jídlem, pitným režimem, dokonalým odpočinkem.
Je potřeba si uvědomit, že návštěva lékaře a včasné prohlídky je jen základní prevencí sportovců. Prevence je opravdu celkový postoj k životu. Psychika ovlivňuje zranění a zdraví víc než si dokážeme připustit, proto k prevenci patří také například návštěva kulturních akcí, kdy si sportovec odpočine a přijde na jiné myšlenky. Stejně tak jeho sociální situace, jeho finanční zabezpečení, apod.. 
Tyto zdánlivě sport neovlivňující stránky se opravdu podepisují na dlouhodobé výkonnosti sportovce. Je potřeba tedy pracovat se sportovci všemi směry a nezaměřovat se jen na trénink a prevenci v tréninku. 
 
K prevenci jsou důležité:
 
subjektivní pocity sportovce
jeho životní priority 
jeho aktuální problémy
kineziologický rozbor
a další